Fall 2018 Schedule

ARGYLE – Main Campus
1345 W. Argyle St.
Chicago, IL 60640 
COURSE NUMBER COURSE NAME DAY(S) START END LOC INSTRUCTOR
ACC  011  63   L LAB FOR ACC 101 S 12:30 PM 1:30 PM 6 –, Not Assigned
ACC  101  60 PRINCIPLES OF ACCOUNTING S 9:00 AM 12:20 PM 6 Aragon, Edison
ACC  162  63 MANAGERIAL ACCOUNTING S 12:30 PM 3:50 PM 6 Aragon, Edison
ACC  301  65 HOSPITALITY ACCOUNTING T 6:30 PM 9:50 PM 6 –, CANCELLED
ADM  101  69 COMPREHENSIVE WORD PROCESSING S 12:30 PM 3:50 PM 6 Corona, Mariel
AHP  110  60 APPLIED PHYSICS IN RESPIRATORY CARE W 9:00 AM 12:20 PM 6 Criollo, German
AHP  110  65 APPLIED PHYSICS IN RESPIRATORY CARE F 6:30 PM 9:50 PM 6 Del Carmen, Eddy
AHP  113  60 RESPIRATORY CARE PHARMACOLOGY H 9:00 AM 12:20 PM 6 Del Carmen, Eddy
AHP  113  65 RESPIRATORY CARE PHARMACOLOGY T 6:30 PM 9:50 PM 6 Watanabe, Sergio
BIO  012  60   L LAB FOR BIO 102 H 11:20 AM 1:40 PM 6 Jimenez, Diomedy
BIO  018  60   L LAB FOR BIO 108 H 11:20 AM 1:40 PM 6 Criollo, German
BIO  018  65   L LAB FOR BIO 108 H 5:00 PM 7:20 PM 6 Del Carmen, Eddy
BIO  020  60   L LAB FOR BIO 120 S 11:20 AM 1:40 PM 6 Del Carmen, Eddy
BIO  028  60   L LAB FOR BIO 208 T 11:20 AM 1:40 PM 6 Criollo, German
BIO  028  65   L LAB FOR BIO 208 W 5:00 PM 7:20 PM 6 Del Carmen, Eddy
BIO  102  60 INTRODUCTION TO HUMAN BIOLOGY H 9:00 AM 11:20 AM 6 Jimenez, Diomedy
BIO  108  60 ANATOMY & PHYSIOLOGY I H 9:00 AM 11:20 AM 6 Criollo, German
BIO  108  65 ANATOMY & PHYSIOLOGY I H 7:20 PM 9:40 PM 6 Del Carmen, Eddy
BIO  120  60 INTRODUCTION TO MICROBIOLOGY S 9:00 AM 11:20 AM 6 Del Carmen, Eddy
BIO  208  60 ANATOMY & PHYSIOLOGY II T 9:00 AM 11:20 AM 6 Criollo, German
BIO  208  65 ANATOMY & PHYSIOLOGY II W 7:20 PM 9:40 PM 6 Del Carmen, Eddy
BUS  110  60 INTRODUCTION TO BUSINESS S 9:00 AM 12:20 PM 6 Corona, Mariel
BUS  220  60 PRINCIPLES OF MANAGEMENT S 9:00 AM 12:20 PM 6 Lara, Jose
BUS  303  60 LEGAL ENVIRONMENT OF BUSINESS S 9:00 AM 12:20 PM 6 –, CANCELLED
CHM  015  60   L LAB FOR CHM 115 S 11:20 AM 1:40 PM 6 Ebrahimi, Mohsen
CHM  015  65   L LAB FOR CHM 115 M 5:00 PM 7:20 PM 6 Luis, Hector
CHM  115  60 BASIC CHEMISTRY S 9:00 AM 11:20 AM 6 Ebrahimi, Mohsen
CHM  115  65 BASIC CHEMISTRY M 5:00 PM 9:40 PM 6 Luis, Hector
CHM  199  60 TOPICS IN CHEMISTRY H 9:00 AM 12:20 PM 6 –, Not Assigned
CIS  010  63   L LAB FOR CIS 110 H 12:30 PM 2:30 PM 6 Loza Arenas, Gustavo
CIS  033  63   L Lab for CIS 312 T 12:30 PM 3:30 PM 6 Loza Arenas, Gustavo
CIS  034  65   L LAB FOR CIS 340 M 5:00 PM 6:30 PM 6 Gonzalez, Elba
CIS  036  65   L LAB FOR CIS 360 W 5:00 PM 6:30 PM 6 Torres, Rafael
CIS  109  60 COMP APPLICATIONS FOR CULINARY ARTS W 10:45 AM 12:20 PM 6 Nava, Juvenal
CIS  110  60 OBJECT ORIENTED PROGRAMMING I H 9:00 AM 12:20 PM 6 Nava, Juvenal
CIS  240  99 DATABASE CONCEPTS F 9:30 AM 12:50 PM 6 Nava, Juvenal
CIS  312  60 ADVANCED APPLICATIONS PROGRAMMING T 9:00 AM 12:20 PM 6 Nava, Juvenal
CIS  315  65 TECHNICAL WRITING FOR CIS H 6:30 PM 9:50 PM 6 Derezotes, Dennette
CIS  320  99 SERVER-SIDE WEB DEVELOPMENT F 12:50 PM 4:10 PM 6 Nava, Juvenal
CIS  340  65 DATABASE MANAGEMENT M 6:30 PM 9:50 PM 6 Gonzalez, Elba
CIS  360  65 ADVANCED TOPICS NETWORKS W 6:30 PM 9:50 PM 6 Torres, Rafael
CUL  100  60 FOOD SERVICE & HOSPITALITY T 9:00 AM 12:20 PM 6 McKinney, Juan
CUL  101  60 INTRODUCTION TO CULINARY ARTS S 9:00 AM 12:20 PM 6 Leon, Cesar
CUL  101  66 INTRODUCTION TO CULINARY ARTS S 12:30 PM 3:50 PM 6 Landa, Mario
CUL  104  60 GARDE MANGER F 9:00 AM 12:20 PM 6 Perez, Rafael
CUL  104  65 GARDE MANGER F 6:30 PM 9:50 PM 6 –, CANCELLED
CUL  105  63 BAKING AND PASTRY I M 12:30 PM 3:50 PM 6 Perez, Rafael
CUL  106  60 PRIN & PROD OF STOCKS,SOUPS & SAUCE H 9:00 AM 12:20 PM 6 Perez, Rafael
CUL  108  60 FISH, SHELLFISH & POULTRY M 9:00 AM 12:20 PM 6 Rodriguez, Edgar
CUL  120  60 BAKING & PASTRY II T 9:00 AM 12:20 PM 6 Perez, Rafael
CUL  201  60 CULINARY PRINCIPLES AND MEATS W 9:00 AM 12:20 PM 6 Tong, Christopher
CUL  201  63 CULINARY PRINCIPLES AND MEATS W 12:30 PM 3:50 PM 6 –, CANCELLED
CUL  231  65 ADVANCED CULINARY SKILLS T 6:30 PM 9:50 PM 6 Rodriguez, Edgar
CUL  244  60 EUROPEAN CUISINE S 12:30 PM 3:50 PM 6 –, CANCELLED
ECE  101  60 INTRO TO EARLY CHILDHOOD EDUCATION T 9:00 AM 12:20 PM 6 Shelby, Diane
ECE  101  63 INTRO TO EARLY CHILDHOOD EDUCATION S 12:30 PM 3:50 PM 6 De La Pena, Alejandra
ECE  101  65 INTRO TO EARLY CHILDHOOD EDUCATION W 6:30 PM 9:50 PM 6 –, CANCELLED
ECE  212  60 ART MUSIC ACTIV FOR YOUNG CHILD S 9:00 AM 12:20 PM 6 De La Pena, Alejandra
ECE  220  60 HEALTH, NUTRI & SAFETY YOUNG CHILD F 9:00 AM 12:20 PM 6 Donaldson, Rosa
ECE  228  65 CHILD, FAMILY AND COMMUNITY F 6:30 PM 9:50 PM 6 Plaza, Derbert
ECO  102  60 PRINCIPLES OF MICROECONOMICS S 9:00 AM 12:20 PM 6 –, CANCELLED
ENG  019  60   L LAB FOR ENG 109 F 9:00 AM 12:20 PM 6 Kraus, Amanda
ENG  019  65   L LAB FOR ENG 109 F 6:30 PM 9:50 PM 6 –, CANCELLED
ENG  109  60 ADVANCE READING,WRITING & GRAMMAR W 9:00 AM 12:20 PM 6 Kraus, Amanda
ENG  109  65 ADVANCE READING,WRITING & GRAMMAR W 6:30 PM 9:50 PM 6 –, CANCELLED
ENG  160  60 COMPOSITION I M 9:00 AM 12:20 PM 6 Winokur, Richard
ENG  160  65 COMPOSITION I M 6:30 PM 9:50 PM 6 Brown, Elizabeth
ENG  162  60 COMPOSITION II M 9:00 AM 12:20 PM 6 Steffens, Miranda
ENG  162  65 COMPOSITION II M 7:03 AM 9:50 PM 6 Townhouse, Andie
ENG  165  60 SPEECH S 9:00 AM 12:20 PM 6 Sabas, Lynne
FRS  001  60 FRESHMAN SEMINAR S 8:30 AM 1:30 PM 6 Ojeda, Juan
FRS  001  61 FRESHMAN SEMINAR S 8:30 AM 1:30 PM 6 Arellano, Carmen
HIS  105  60 SURVEY OF US HIST FROM 1865 TO PRE T 9:00 AM 12:20 PM 6 Madson, Scott
HIS  105  65 SURVEY OF US HIST FROM 1865 TO PRE T 6:30 PM 9:50 PM 6 Delgado, Rene
HOS  311  65 MARKETING & TOURISM HOSPLTY INDUST H 6:30 PM 9:50 PM 6 Kostas, Maria
HOS  455  69 LODGING IN THE HOSPITALITY INDUSTRY M 6:30 PM 9:50 PM 6 Kostas, Maria
HOS  466  65 MANAGING FOOD SERV HOSPITALITY INDU W 6:30 PM 9:50 PM 6 Rickard, Seth
HUM  204  65 MUSIC APPRECIATION T 6:30 PM 9:50 PM 6 Kraus, Amanda
HUM  205  60 HISTORY AND APPRECIATION OF ART T 9:00 AM 12:20 PM 6 Percival, Sonya
MAT  101  60 1018 H 9:00 AM 12:20 PM 6 Lopez, Noe
MAT  101  61 ELEMENTARY MATHEMATICS S 9:00 AM 12:20 PM 6 Kania, Irena
MAT  109  60 MATH FOR CULINARY ARTS W 9:00 AM 10:30 AM 6 Nava, Juvenal
MAT  112  60 INTERMEDIATE ALGEBRA H 9:00 AM 12:20 PM 6 Lopez, Noe
MAT  112  61 INTERMEDIATE ALGEBRA S 9:00 AM 12:20 PM 6 Kania, Irena
MAT  200  60 FINITE MATHEMATICS S 9:00 AM 12:20 PM 6 Estrada, Ignacio
MAT  225  65 INTRODUCTORY STATISTICS W 6:30 PM 9:50 PM 6 Estrada, Ignacio
MNG  350  65 BUSINESS STATISTICS T 6:30 PM 9:50 PM 6 Lopez, Noe
MNG  360  65 PRINCIPLES OF FINANCIAL MANAGEMENT F 6:30 PM 9:50 PM 6 AlSafadi, Medhat
MNG  380  65 ORGANIZATION THEORY & DESIGN W 6:30 PM 9:50 PM 6 Lara, Jose
MTL  001  63 MATHEMATICS TUTORING LAB H 12:30 PM 2:00 PM 6 –, Not Assigned
MTL  001  64 MATHEMATICS TUTORING LAB S 12:20 PM 1:50 PM 6 –, Not Assigned
PHI  220  60 ETHICS F 9:00 AM 12:20 PM 6 Helgeson, Jeff
PHY  103  63 INTRODUCTION TO EARTH SCIENCE S 12:30 PM 3:50 PM 6 Lugo, Raul
PHY  103  65 INTRODUCTION TO EARTH SCIENCE F 6:30 PM 9:50 PM 6 Fleet, F. Roy
PSY  101  60 GENERAL PSYCHOLOGY T 9:00 AM 12:20 PM 6 Vargas, Maria
PSY  101  65 GENERAL PSYCHOLOGY H 6:30 PM 9:50 PM 6 Schneider, Sivan
PSY  201  60 WRITING FOR PSYCHOLOGY S 9:00 AM 12:20 PM 6 Dutko, Myra
PSY  202  65 HUMAN GROWTH AND DEVELOPMENT H 6:30 PM 9:50 PM 6 Burks, Eddie
PSY  220  65 ADULT DEVELOPMENT F 6:30 PM 9:50 PM 6 Snowden, Adonya
PSY  234  65 ABNORMAL PSYCHOLOGY W 6:30 PM 9:50 PM 6 Buckley, Nicole
PSY  270  60 THEORIES OF PERSONALITY S 9:00 AM 12:20 PM 6 Snowden, Adonya
PSY  300  63 CROSS CULT FACTORS IN MENTAL HEALTH S 12:30 PM 3:50 PM 6 Huang, Angela
PSY  310  60 TESTS & MEASUREMENTS S 9:00 AM 12:20 PM 6 Palmer, Geraldine
PSY  320  65 BEHAVIORAL STATISTICS M 6:30 PM 9:50 PM 6 Kelsey, Ryan
PSY  325  65 COGNITIVE PSYCHOLOGY T 6:30 PM 9:50 PM 6 Cohn, Michael
PSY  420  65 INDUSTRIAL/ORGANIZATIONAL PSYCHOLOG F 6:30 PM 9:50 PM 6 Dabney, Corey
PSY  450  65 SENIOR SEMINAR F 6:30 PM 9:50 PM 6 Arellano, Carmen
RES  100  60 FUNDAMENTALS OF RESPIRATORY CARE I T 9:00 AM 12:20 PM 6 Swiatkowski, Zbigniew
RES  100  61 FUNDAMENTALS OF RESPIRATORY CARE I H 9:00 AM 12:20 PM 6 Roy, Joseph
RES  120  60 RESPIRATORY CARE PROCEDURES I T 12:30 PM 3:50 PM 6 Roy, Joseph
RES  120  61 RESPIRATORY CARE PROCEDURES I H 12:30 PM 3:50 PM 6 Roy, Joseph
RES  120  62 RESPIRATORY CARE PROCEDURES I T 12:30 PM 3:50 PM 6 Swiatkowski, Zbigniew
RES  129  60 INTRODUCTION TO CLINICAL EXPERIENCE W 12:30 PM 3:50 PM 6 Roy, Joseph
RES  129  61 INTRODUCTION TO CLINICAL EXPERIENCE S 9:00 AM 12:20 PM 6 Swiatkowski, Zbigniew
RES  129  62 INTRODUCTION TO CLINICAL EXPERIENCE W 12:30 PM 3:50 PM 6 Swiatkowski, Zbigniew
RES  199  60 TOPICS IN RESPIRATORY CARE F 9:00 AM 11:20 AM 6 Ortiz, Carlos
RES  201  60 RESPIRATORY CARE PATHOLOGY W 9:00 AM 12:20 PM 6 Watanabe, Sergio
RES  201  61 RESPIRATORY CARE PATHOLOGY S 12:30 PM 3:50 PM 6 Watanabe, Sergio
RES  205  60 SEMINAR FOR NBRC W 9:00 AM 3:50 PM 6 Watanabe, Sergio
RES  205  61 SEMINAR FOR NBRC S 9:00 AM 3:50 PM 6 Criollo, German
RES  210  60 MECHANICAL VENTILATION I M 9:00 AM 12:20 PM 6 Watanabe, Sergio
RES  210  61 MECHANICAL VENTILATION I F 9:00 AM 12:20 PM 6 Criollo, German
RES  211  60 MECHANICAL VENTILATION II T 9:00 AM 3:50 PM 6 Ortiz, Carlos
RES  211  61 MECHANICAL VENTILATION II S 9:00 AM 3:50 PM 6 Ortiz, Carlos
RES  212  60 CLINICAL CASE SIMULATIONS W 9:00 AM 3:30 PM 6 Ortiz, Carlos
RES  212  61 CLINICAL CASE SIMULATIONS S 9:00 AM 3:30 PM 6 Ortiz, Carlos
RES  220  60 RESPIRATORY CARE PROCEDURES II M 12:30 PM 3:50 PM 6 Roy, Joseph
RES  220  61 RESPIRATORY CARE PROCEDURES II F 12:30 PM 3:50 PM 6 Roy, Joseph
RES  220  62 RESPIRATORY CARE PROCEDURES II M 12:30 PM 3:50 PM 6 Swiatkowski, Zbigniew
RES  230  60 NEONATAL PEDIATRIC RESPIRATORY CARE M 12:30 PM 3:50 PM 6 Watanabe, Sergio
RES  230  61 NEONATAL PEDIATRIC RESPIRATORY CARE F 12:30 PM 3:30 PM 6 Del Carmen, Eddy
RES  239  60 CLINICAL PRACTICUM II MT 7:00 AM 3:00 PM 6 –, Not Assigned
RES  239  61 CLINICAL PRACTICUM II HF 7:00 AM 3:00 PM 6 –, Not Assigned
RES  239  62 CLINICAL PRACTICUM II MT 7:00 AM 3:00 PM 6 Mordarska, Nella
RES  239  63 CLINICAL PRACTICUM II HF 7:00 AM 3:00 PM 6 –, Not Assigned
RES  240  60 RESPIRATORY CARE PROCEDURES III M 9:00 AM 12:20 PM 6 Roy, Joseph
RES  240  61 RESPIRATORY CARE PROCEDURES III F 9:00 AM 12:20 PM 6 Roy, Joseph
RES  240  62 RESPIRATORY CARE PROCEDURES III M 9:20 AM 12:20 PM 6 Swiatkowski, Zbigniew
RES  249  60 CLINICAL PRACTICUM III W 7:00 AM 3:00 PM 6 Shelton, Rahkal
RES  249  61 CLINICAL PRACTICUM III H 7:00 AM 3:00 PM 6 Shelton, Rahkal
RES  249  62 CLINICAL PRACTICUM III W 7:00 AM 3:00 PM 6 Mordarska, Nella
RES  250  69 HEMODYNAMICS AND CARDIAC MONITORING F 9:00 AM 12:30 PM 6 Ortiz, Carlos
RES  259  60 CLINICAL PRACTICUM IV MT 7:00 AM 3:00 PM 6 Shelton, Rahkal
RES  259  61 CLINICAL PRACTICUM IV HF 7:00 AM 3:00 PM 6 –, Not Assigned
RES  259  62 CLINICAL PRACTICUM IV MT 7:00 AM 3:00 PM 6 Shelton, Rahkal
RES  259  65 CLINICAL PRACTICUM IV MT 7:00 AM 3:00 PM 6 –, Not Assigned
RES  259  66 CLINICAL PRACTICUM IV HF 7:00 AM 3:00 PM 6 Mordarska, Nella
RES  259  68 CLINICAL PRACTICUM IV HF 7:00 AM 3:00 PM 6 Swiatkowski, Zbigniew
RES  280  60 CLINICAL INTERSHIP I F 9:00 AM 12:20 PM 6 Roy, Joseph
RES  290  60 CLINICAL INTERNSHIP II F 9:00 AM 12:20 PM 6 Roy, Joseph
RES  300  60 CLINICAL INTERNSHIP III F 9:00 AM 12:20 PM 6 Roy, Joseph
SAN  025  63 SANITATION CERTIFICATION F 3:30 PM 10:00 PM 6 Ojeda, Juan
SOC  101  65 INTRODUCTION TO SOCIOLOGY W 6:30 PM 9:50 PM 6 Sabas, Lynne
SPA  222  60 HISPANIC-AMERICAN EXP THROUGH LIT H 9:00 AM 12:20 PM 6 Ferrer, Alejandro
SPA  222  65 HISPANIC-AMERICAN EXP THROUGH LIT M 6:30 PM 9:50 PM 6 Castro-Paniagua, Francisco
SWK  305  65 ETHICS AND VALUES IN SOCIAL WORK W 6:30 PM 9:50 PM 6 Derezotes, Dennette
SWK  335  65 SOCIAL JUSTICE AND SOCIAL ACTION H 6:30 PM 9:50 PM 6 Frost, Sheila
SWK  450  61 FIELD INSTRUCTION I F 1:00 PM 3:20 PM 6 Bennett Pasquale, Teresa
SWK  460  61 FIELD INSTRUCTION II F 1:00 PM 3:20 AM 6 Bennett Pasquale, Teresa
AURORA LOCATION
841 N. Lake St.
Aurora, IL 60506
COURSE NUMBER COURSE NAME DAY(S) START END LOC INSTRUCTOR
ACC  011  93   L LAB FOR ACC 101 S 12:00 PM 1:00 PM 9 Payleitner, Mark
ACC  101  90 PRINCIPLES OF ACCOUNTING S 8:40 AM 12:00 PM 9 Payleitner, Mark
ACC  162  95 MANAGERIAL ACCOUNTING W 6:30 PM 9:50 PM 9 Lasso, Fernando
BIO  012  95   L LAB FOR BIO 102 H 5:00 PM 7:20 PM 9 Ortiz, Carlos
BIO  102  95 INTRODUCTION TO HUMAN BIOLOGY H 7:20 PM 9:40 PM 9 Ortiz, Carlos
BUS  220  95 PRINCIPLES OF MANAGEMENT T 6:30 PM 9:50 PM 9 Contreras, Alice
CIS  010  93   L LAB FOR CIS 110 S 12:20 PM 2:20 PM 9 –, CANCELLED
CIS  031  95   L LAB FOR CIS 300 F 5:30 PM 6:30 PM 9 Mena, Rene
CIS  110  90 OBJECT ORIENTED PROGRAMMING I S 9:00 AM 12:20 PM 9 –, CANCELLED
CIS  300  95 MANAGEMENT INFORMATION SYSTEMS F 6:30 PM 9:50 PM 9 Mena, Rene
ECE  212  90 ART MUSIC ACTIV FOR YOUNG CHILD S 9:00 AM 12:20 PM 9 Resendez, Adriana
ECE  221  95 THE EXCEPTIONAL CHILD T 6:30 PM 9:50 PM 9 Resendez, Adriana
ECE  225  95 LANG ACQUIS & ART FOR YOUNG CHILD W 6:30 PM 9:50 PM 9 Spain, Marvel
ECE  226  95 OBSERV & GUIDE OF THE YOUNG CHILD H 6:30 PM 9:50 PM 9 Spain, Marvel
ECE  228  95 CHILD, FAMILY AND COMMUNITY F 6:30 PM 9:50 PM 9 Spain, Marvel
ECE  232  95 EARLY CHILDHOOD PRACTICUM M 6:30 PM 9:50 PM 9 Spain, Marvel
ECO  102  95 PRINCIPLES OF MICROECONOMICS M 6:30 PM 9:50 PM 9 Alsafadi, Dana
ENG  011  90   L LAB FOR ENG 101 T 9:00 AM 12:20 PM 9 Oertle, Susan
ENG  011  95   L LAB FOR ENG 101 T 6:30 PM 9:50 PM 9 –, Not Assigned
ENG  014  90   L LAB FOR ENG 104 F 9:00 AM 12:20 PM 9 Oertle, Susan
ENG  014  95   L LAB FOR ENG 104 H 6:30 PM 9:50 PM 9 –, Not Assigned
ENG  015  90   L LAB FOR ENG 105 T 9:00 AM 12:20 PM 9 Oertle, Susan
ENG  015  95   L LAB FOR ENG 105 T 6:30 PM 9:50 PM 9 Saadiq, Muhammed
ENG  019  90   L LAB FOR ENG 109 H 9:00 AM 12:20 PM 9 Islas, Sylvia
ENG  019  95   L LAB FOR ENG 109 H 6:30 PM 9:50 PM 9 Hoskins, Steven
ENG  101  90 BASIC/INTER READING WRITING & GRAM M 9:00 AM 12:20 PM 9 Oertle, Susan
ENG  101  95 BASIC/INTER READING WRITING & GRAM M 6:30 PM 9:50 PM 9 –, Not Assigned
ENG  104  90 BASIC ORAL COMMUNICATION H 9:00 AM 12:20 PM 9 Oertle, Susan
ENG  104  95 BASIC ORAL COMMUNICATION W 6:30 PM 9:50 PM 9 –, Not Assigned
ENG  105  90 INTERMEDIATE READING AND WRITING M 9:00 AM 12:20 PM 9 Oertle, Susan
ENG  105  95 INTERMEDIATE READING AND WRITING M 6:30 PM 9:50 PM 9 Saadiq, Muhammed
ENG  108  90 INTERMEDIATE ENGLISH GRAMMAR H 9:00 AM 12:20 PM 9 Oertle, Susan
ENG  108  95 INTERMEDIATE ENGLISH GRAMMAR W 6:30 PM 9:50 PM 9 Saadiq, Muhammed
ENG  109  90 ADVANCE READING,WRITING & GRAMMAR T 9:00 AM 12:20 PM 9 Islas, Sylvia
ENG  109  95 ADVANCE READING,WRITING & GRAMMAR T 6:30 PM 9:50 PM 9 Hoskins, Steven
ENG  160  90 COMPOSITION I M 9:00 AM 12:20 PM 9 –, Not Assigned
ENG  160  95 COMPOSITION I M 6:30 PM 9:50 PM 9 Martin, Scot
ENG  162  90 COMPOSITION II W 9:00 AM 12:20 PM 9 –, CANCELLED
ENG  162  95 COMPOSITION II W 6:30 PM 9:50 PM 9 Hoskins, Steven
ENG  165  90 SPEECH S 9:00 AM 12:20 PM 9 Wroblewski, Mary
FRS  001  90 FRESHMAN SEMINAR S 8:30 AM 1:30 PM 9 Jones, Connie
FRS  001  91 FRESHMAN SEMINAR S 8:30 AM 1:30 PM 9 Molina, Juan
HIS  105  90 SURVEY OF US HIST FROM 1865 TO PRE W 9:00 AM 12:20 PM 9 Villegas, Joaquin
HUM  205  93 HISTORY AND APPRECIATION OF ART S 1:00 PM 4:20 PM 9 Garcia, Jorge
MAT  101  90 ELEMENTARY MATHEMATICS F 9:00 AM 12:20 PM 9 Cardenas, Elizabeth
MAT  101  95 ELEMENTARY MATHEMATICS H 6:30 PM 9:50 PM 9 Lasso, Fernando
MAT  112  90 INTERMEDIATE ALGEBRA F 9:00 AM 12:20 PM 9 Cardenas, Elizabeth
MAT  112  95 INTERMEDIATE ALGEBRA H 6:30 PM 9:50 PM 9 Lasso, Fernando
MAT  225  93 INTRODUCTORY STATISTICS S 1:00 PM 4:20 PM 9 Oh, Shukmei
MTL  001  93 MATHEMATICS TUTORING LAB F 12:20 PM 1:50 PM 9 –, Not Assigned
MTL  001  95 MATHEMATICS TUTORING LAB H 5:00 PM 6:30 PM 9 –, Not Assigned
PHI  220  95 ETHICS M 6:30 PM 9:50 PM 9 Helgeson, Jeff
PSY  101  95 GENERAL PSYCHOLOGY F 6:30 PM 9:50 PM 9 Palacios, Elias
PSY  101  96 GENERAL PSYCHOLOGY F 6:30 PM 9:50 PM 9 Simantirakis, James
PSY  210  95 CHILD PSYCHOLOGY H 6:30 PM 9:50 PM 9 Palacios, Elias
PSY  270  95 THEORIES OF PERSONALITY W 6:30 PM 9:50 PM 9 Arellano, Carmen
PSY  320  90 BEHAVIORAL STATISTICS S 9:00 AM 12:20 PM 9 Kelsey, Ryan
PSY  325  93 COGNITIVE PSYCHOLOGY S 12:30 PM 3:50 PM 9 Palacios, Elias
SPA  222  90 HISPANIC-AMERICAN EXP THROUGH LIT S 9:00 AM 12:20 PM 9 Garcia, Jorge
SPA  222  95 HISPANIC-AMERICAN EXP THROUGH LIT W 6:30 PM 9:50 PM 9 Oertle, Susan
SOUTH LOCATION
2610 W. 25th Pl.
Chicago, IL 60608
COURSE NUMBER COURSE NAME DAY(S) START END LOC INSTRUCTOR
ACC  011  75   L LAB FOR ACC 101 M 5:30 PM 6:30 PM 7 Lasso, Fernando
ACC  101  75 PRINCIPLES OF ACCOUNTING M 6:30 PM 9:50 PM 7 Lasso, Fernando
ADM  011  73   L LAB FOR ADM 101 S 12:30 PM 2:30 PM 7 Barrera, Patricia
ADM  101  70 COMPREHENSIVE WORD PROCESSING S 9:00 AM 12:20 PM 7 Roldan, Juan
ADM  250  75 BUSINESS COMMUNICATIONS T 6:30 PM 9:50 PM 7 Perales, Jose
BIO  012  70   L LAB FOR BIO 102 S 11:20 AM 1:20 PM 7 Lopez Sierra, Beda
BIO  012  75   L LAB FOR BIO 102 M 5:00 PM 7:20 PM 7 Watanabe, Sergio
BIO  102  70 INTRODUCTION TO HUMAN BIOLOGY S 9:00 AM 1:40 PM 7 Lopez Sierra, Beda
BIO  102  75 INTRODUCTION TO HUMAN BIOLOGY M 7:20 PM 9:40 PM 7 Watanabe, Sergio
BUS  110  70 INTRODUCTION TO BUSINESS S 9:00 AM 12:20 PM 7 Perea, Maria
CIS  031  75   L LAB FOR CIS 300 W 5:00 PM 6:00 PM 7 Yataco, Javier
CIS  115  70 SPREADSHEETS FOR BUSINESS S 9:00 AM 12:20 PM 7 Lopez, Ludwin
CIS  300  75 MANAGEMENT INFORMATION SYSTEMS W 6:30 PM 9:50 PM 7 Yataco, Javier
CRJ  201  75 CRIMINAL JUSTICE IN THE U.S. F 6:30 PM 9:50 PM 7 Marshall, Foster
CRJ  205  75 CORRECTIONS SYSTEMS & SERVICES F 6:30 PM 9:50 PM 7 –, CANCELLED
ECE  101  70 INTRO TO EARLY CHILDHOOD EDUCATION M 9:30 AM 12:50 PM 7 Vargas, Maria
ECE  101  75 INTRO TO EARLY CHILDHOOD EDUCATION M 6:30 PM 9:50 PM 7 Shelby, Diane
ECE  210  70 MATH & SCI ACTIV FOR YOUNG CHILD T 9:30 AM 12:50 PM 7 Vargas, Maria Salome
ECE  212  75 ART MUSIC ACTIV FOR YOUNG CHILD W 6:30 PM 9:50 PM 7 Donaldson, Rosa
ECE  215  70 INFANTS, TODDLERS, AND CAREGIVERS W 9:30 AM 12:50 PM 7 Donaldson, Rosa
ECE  220  70 HEALTH, NUTRI & SAFETY YOUNG CHILD F 9:30 AM 12:50 PM 7 Cuevas, Neysa
ECE  221  70 THE EXCEPTIONAL CHILD H 9:30 AM 12:50 PM 7 Vargas, Maria Salome
ECE  225  75 LANG ACQUIS & ART FOR YOUNG CHILD H 6:30 PM 9:50 PM 7 De La Pena, Alejandra
ECE  226  70 OBSERV & GUIDE OF THE YOUNG CHILD S 9:00 AM 12:20 PM 7 Donaldson, Rosa
ECE  228  75 CHILD, FAMILY AND COMMUNITY T 6:30 PM 9:50 PM 7 Corona, Esmeralda
ENG  011  70   L LAB FOR ENG 101 T 9:30 AM 12:50 PM 7 Kamaeva-Gould, Rashida
ENG  011  75   L LAB FOR ENG 101 T 6:30 PM 9:50 PM 7 Carbajosa, Jorge
ENG  014  70   L LAB FOR ENG 104 H 9:30 AM 12:50 PM 7 Kamaeva-Gould, Rashida
ENG  014  75   L LAB FOR ENG 104 H 6:30 PM 9:50 PM 7 Carbajosa, Jorge
ENG  015  70   L LAB FOR ENG 105 W 9:30 AM 12:50 PM 7 Plaza, Elisa
ENG  015  75   L LAB FOR ENG 105 W 6:30 PM 9:50 PM 7 Doyle, Erika
ENG  019  70   L LAB FOR ENG 109 F 9:30 AM 12:50 PM 7 Bogdanich, Lana
ENG  019  75   L LAB FOR ENG 109 F 6:30 PM 9:50 PM 7 –, Not Assigned
ENG  101  70 BASIC/INTER READING WRITING & GRAM F 9:30 AM 12:50 PM 7 Jovcic, Milan
ENG  101  75 BASIC/INTER READING WRITING & GRAM M 6:30 PM 9:50 PM 7 Carbajosa, Jorge
ENG  104  70 BASIC ORAL COMMUNICATION W 9:30 AM 12:50 PM 7 Kamaeva-Gould, Rashida
ENG  104  75 BASIC ORAL COMMUNICATION W 6:30 PM 9:50 PM 7 Carbajosa, Jorge
ENG  105  70 INTERMEDIATE READING AND WRITING M 9:30 AM 12:50 PM 7 Plaza, Elisa
ENG  105  75 INTERMEDIATE READING AND WRITING M 6:30 PM 9:50 PM 7 Doyle, Erika
ENG  108  70 INTERMEDIATE READING AND WRITING F 9:30 AM 12:50 PM 7 Plaza, Elisa
ENG  108  75 INTERMEDIATE ENGLISH GRAMMAR F 6:30 PM 9:50 PM 7 Doyle, Erika
ENG  109  70 ADVANCE READING,WRITING & GRAMMAR W 9:30 AM 12:50 PM 7 Bogdanich, Lana
ENG  109  75 ADVANCE READING,WRITING & GRAMMAR W 6:30 PM 9:50 PM 7 –, Not Assigned
ENG  160  70 COMPOSITION I M 9:30 AM 12:50 PM 7 Brown, Elizabeth
ENG  160  75 COMPOSITION I M 6:30 PM 9:50 PM 7 Blake, Michael
ENG  162  70 COMPOSITION II T 9:30 AM 12:50 PM 7 Evans, Anna
ENG  162  75 COMPOSITION II T 6:30 PM 9:50 PM 7 Quaintance, Michael
ENG  165  70 SPEECH S 9:00 AM 12:20 PM 7 Winokur, Richard
HIS  105  70 SURVEY OF US HIST FROM 1865 TO PRE T 9:30 AM 12:50 PM 7 Villegas, Joaquin
HIS  105  75 SURVEY OF US HIST FROM 1865 TO PRE F 6:30 PM 9:50 PM 7 Knight, Cranston
HUM  205  70 HISTORY AND APPRECIATION OF ART M 9:30 AM 12:50 PM 7 Dorantes, Raul
HUM  205  75 HISTORY AND APPRECIATION OF ART W 6:30 PM 9:50 PM 7 Helgeson, Jeff
MAT  101  70 ELEMENTARY MATHEMATICS H 9:30 AM 12:50 PM 7 Luis, Hector
MAT  101  75 ELEMENTARY MATHEMATICS T 6:30 PM 9:50 PM 7 Restrepo, Leo
MAT  112  70 INTERMEDIATE ALGEBRA H 9:30 AM 12:50 PM 7 Luis, Hector
MAT  112  75 INTERMEDIATE ALGEBRA T 6:30 PM 9:50 PM 7 Restrepo, Leo
MAT  225  70 INTRODUCTORY STATISTICS F 9:30 AM 12:50 PM 7 Lopez, Noe
MTL  001  73 MATHEMATICS TUTORING LAB H 12:50 PM 1:50 PM 7 –, Not Assigned
MTL  001  75 MATHEMATICS TUTORING LAB T 5:00 PM 6:30 PM 7 –, Not Assigned
PHI  220  75 ETHICS H 6:30 PM 9:50 PM 7 Castro-Paniagua, Francisco
PHY  103  75 INTRODUCTION TO EARTH SCIENCE F 6:30 PM 9:50 PM 7 Lugo, Raul
PSY  101  70 GENERAL PSYCHOLOGY W 9:30 AM 12:50 PM 7 Watkins, Kia
PSY  101  75 GENERAL PSYCHOLOGY H 6:30 PM 9:50 PM 7 Rodriguez Silveira, Miladys
PSY  201  70 WRITING FOR PSYCHOLOGY S 9:00 AM 12:20 PM 7 Burks, Eddie
PSY  202  75 HUMAN GROWTH AND DEVELOPMENT M 6:30 PM 9:50 PM 7 Watkins, Kia
PSY  210  70 CHILD PSYCHOLOGY T 9:30 AM 12:50 PM 7 Lopez Sierra, Beda
PSY  220  75 ADULT DEVELOPMENT H 6:30 PM 9:50 PM 7 Moore, Ralph
PSY  238  75 SOCIAL PSYCHOLOGY F 6:30 PM 9:50 PM 7 Rodriguez, Virginia
PSY  270  75 THEORIES OF PERSONALITY W 6:30 PM 9:50 PM 7 Arellano, Carmen
PSY  320  75 BEHAVIORAL STATISTICS T 6:30 PM 9:50 PM 7 Wu, Jin
PSY  325  75 COGNITIVE PSYCHOLOGY M 6:30 PM 9:50 PM 7 Limon Lopez, Estevan
PSY  356  73 GENDER AND SOCIETY S 12:30 PM 3:50 PM 7 Moore, Ralph
PSY  440  73 HEALTH PSYCHOLOGY S 12:30 PM 3:50 PM 7 Valle, Joseph
SOC  101  75 INTRODUCTION TO SOCIOLOGY M 6:30 PM 9:50 PM 7 Washington, Dorothea
SPA  222  70 HISPANIC-AMERICAN EXP THROUGH LIT T 9:30 AM 12:50 PM 7 Ferrer, Alejandro
SPA  222  75 HISPANIC-AMERICAN EXP THROUGH LIT T 6:30 PM 9:50 PM 7 Velazquez, Lidia
SWK  200  70 INTRODUCTION TO SOCIAL WORK S 9:00 AM 12:20 PM 7 Soriano, Karla
SWK  200  75 INTRODUCTION TO SOCIAL WORK M 6:30 PM 9:50 PM 7 Bennett Pasquale, Teresa
SWK  305  73 ETHICS AND VALUES IN SOCIAL WORK S 1:30 PM 4:50 PM 7 Marchman, Patricia
SWK  315  75 HBSE I H 6:30 PM 9:50 PM 7 Grajeda, Sergio
SWK  319  75 HBSE II W 6:30 PM 9:50 PM 7 Marchman, Patricia
SWK  319  76 HBSE II W 6:30 PM 9:50 PM 7 Bennett Pasquale, Teresa
SWK  335  75 SOCIAL JUSTICE AND SOCIAL ACTION H 6:30 PM 9:50 PM 7 Dubois, Alton
SWK  410  75 PRACTICE I M 6:30 PM 9:50 PM 7 McIntosh, Brian
SWK  420  75 PRACTICE II W 6:30 PM 9:50 PM 7 Pantell, Marcia
SOUTHEAST LOCATION
11000 S. Ewing
Chicago, IL 60617
COURSE NUMBER COURSE NAME DAY(S) START END LOC INSTRUCTOR
ACC  011  A3   L LAB FOR ACC 101 S 12:30 PM 1:30 PM A Alsafadi, Dana
ACC  101  A0 PRINCIPLES OF ACCOUNTING S 9:00 AM 12:20 PM A Alsafadi, Dana
ADM  011  A3   L LAB FOR ADM 101 H 12:50 PM 2:50 PM A Perea, Maria
ADM  101  A0 COMPREHENSIVE WORD PROCESSING H 9:30 AM 12:50 PM A Perea, Maria
BIO  012  A0   L LAB FOR BIO 102 W 12:20 PM 2:40 PM A Ortiz, Enrique
BIO  102  A0 INTRODUCTION TO HUMAN BIOLOGY W 10:00 AM 12:20 PM A Ortiz, Enrique
BUS  110  A5 INTRODUCTION TO BUSINESS H 6:15 PM 9:35 PM A AlSafadi, Medhat
ECE  101  A0 INTRO TO EARLY CHILDHOOD EDUCATION S 9:00 AM 12:20 PM A Shelby, Diane
ECE  212  A5 ART MUSIC ACTIV FOR YOUNG CHILD W 6:15 PM 9:35 PM A Jordan, Margaret
ECE  220  A5 HEALTH, NUTRI & SAFETY YOUNG CHILD H 6:15 PM 9:35 PM A Weekley, Burma
ECE  225  A0 LANG ACQUIS & ART FOR YOUNG CHILD S 9:00 AM 12:20 PM A Weekley, Burma
ECE  226  A0 OBSERV & GUIDE OF THE YOUNG CHILD T 10:00 AM 1:20 PM A Weekley, Burma
ENG  019  A0   L LAB FOR ENG 109 H 10:00 AM 1:20 PM A –, CANCELLED
ENG  019  A5 LAB FOR ENG 109 F 6:15 PM 9:35 PM A DePartida, Maria
ENG  109  A0 ADVANCE READING,WRITING & GRAMMAR T 10:00 AM 1:20 PM A –, CANCELLED
ENG  109  A5 ADVANCE READING,WRITING & GRAMMAR T 6:15 PM 9:35 PM A DePartida, Maria
ENG  160  A0 COMPOSITION I W 10:00 AM 1:20 PM A Blake, Michael
ENG  160  A5 COMPOSITION I W 6:15 PM 9:35 PM A Blake, Michael
ENG  162  A0 COMPOSITION II M 10:00 AM 1:20 PM A Conner, Dorathy
ENG  162  A5 COMPOSITION II M 6:15 PM 9:35 PM A Conner, Dorathy
ENG  165  A0 SPEECH S 10:00 AM 1:20 PM A Townhouse, Andie
HIS  105  A5 SURVEY OF US HIST FROM 1865 TO PRE W 6:15 PM 9:35 PM A Jovcic, Milan
HUM  205  A5 HISTORY AND APPRECIATION OF ART H 6:15 PM 9:35 PM A Hernandez, Samuel
MAT  101  A0 ELEMENTARY MATHEMATICS H 10:00 AM 1:20 PM A Chong, Cirilo
MAT  101  A5 ELEMENTARY MATHEMATICS H 6:15 PM 9:35 PM A Lopez, Noe
MAT  112  A0 INTERMEDIATE ALGEBRA H 10:00 AM 1:20 PM A Chong, Cirilo
MAT  112  A5 INTERMEDIATE ALGEBRA H 6:15 PM 9:35 PM A Lopez, Noe
MAT  225  A0 INTRODUCTORY STATISTICS H 11:00 AM 2:20 PM A Oh, Shukmei
MTL  001  A3 MATHEMATICS TUTORING LAB H 1:50 PM 3:20 PM A –, Not Assigned
MTL  001  A8 MATHEMATICS TUTORING LAB H 4:45 PM 6:15 PM A –, Not Assigned
PHI  220  A0 ETHICS H 10:00 AM 1:20 PM A Helgeson, Jeff
PHY  103  A5 INTRODUCTION TO EARTH SCIENCE W 6:15 PM 9:35 PM A Ortiz, Enrique
PSY  101  A0 GENERAL PSYCHOLOGY W 10:00 AM 1:20 PM A Huey-Smith, Diana
PSY  101  A5 GENERAL PSYCHOLOGY T 6:15 PM 9:35 PM A Gomez de Garcia, Rocio
PSY  202  A0 HUMAN GROWTH AND DEVELOPMENT S 9:00 AM 12:20 PM A Stewart, Janet
PSY  210  A5 CHILD PSYCHOLOGY F 6:15 PM 9:35 PM A Huey-Smith, Diana
PSY  238  A5 SOCIAL PSYCHOLOGY F 6:30 PM 9:50 PM A Rodriguez, Virginia
PSY  270  A5 THEORIES OF PERSONALITY M 6:15 PM 9:35 PM A Dabney, Corey
PSY  356  A3 GENDER AND SOCIETY S 12:30 PM 3:50 PM A Moore, Ralph
SPA  222  A0 HISPANIC-AMERICAN EXP THROUGH LIT F 10:00 AM 1:20 PM A Cortez, Leticia
WEST LOCATION
3255 W. Armitage
Chicago, IL 60647
COURSE NUMBER COURSE NAME DAY(S) START END LOC INSTRUCTOR
ACC  061  83   L LAB FOR ACC 161 S 12:30 PM 1:30 PM 8 Ceja, Vincente
ACC  062  85   L LAB FOR ACC 162 W 5:00 PM 6:00 PM 8 –, CANCELLED
ACC  161  80 FINANCIAL ACCOUNTING S 9:00 AM 12:20 PM 8 Ceja, Vincente
ACC  162  85 MANAGERIAL ACCOUNTING W 6:00 PM 9:20 PM 8 –, CANCELLED
ACC  260  85 TAX ACCOUNTING F 6:00 PM 9:20 PM 8 Ceja, Vincente
ADM  011  83   L LAB FOR ADM 101 F 1:00 PM 3:00 PM 8 –, CANCELLED
ADM  011  85   L LAB FOR ADM 101 F 4:00 PM 6:00 PM 8 Flores, Adelina
ADM  015  85   L LAB FOR ADM 105 H 6:00 PM 9:20 PM 8 –, CANCELLED
ADM  101  80 COMPREHENSIVE WORD PROCESSING F 9:30 AM 12:50 PM 8 –, CANCELLED
ADM  101  85 COMPREHENSIVE WORD PROCESSING F 6:00 PM 9:20 PM 8 Perez, Gladys
ADM  101  89 COMPREHENSIVE WORD PROCESSING T 9:30 AM 12:50 PM 8 –, CANCELLED
ADM  105  85 INTEGRATED OFFICE APPLICATIONS T 6:00 PM 9:20 PM 8 –, CANCELLED
ADM  210  85 DESKTOP PUBLISHING & WEB DESIGN M 6:00 PM 9:20 PM 8 Dominguez, Armando
ADM  230  80 OFFICE PROCEDURES S 9:00 AM 12:20 PM 8 –, CANCELLED
BIO  012  80   L LAB FOR BIO 102 S 11:20 AM 1:40 PM 8 Gonzalez, Scott
BIO  012  81   L LAB FOR BIO 102 S 11:20 AM 1:40 PM 8 Pellecer, Maria
BIO  102  80 INTRODUCTION TO HUMAN BIOLOGY S 9:00 AM 11:20 AM 8 Gonzalez, Scott
BIO  102  81 INTRODUCTION TO HUMAN BIOLOGY S 9:00 AM 11:20 AM 8 Pellecer, Maria
BIO  115  85 INTRODUCTION TO MEDICAL TERMINOLOGY W 6:00 PM 9:20 PM 8 –, CANCELLED
BUS  220  85 PRINCIPLES OF MANAGEMENT H 6:00 PM 9:20 PM 8 Lara, Jose
CIS  010  85   L LAB FOR CIS 110 F 5:00 PM 6:30 PM 8 Nevarez, Joel
CIS  027  85   L LAB FOR CIS 217 H 4:30 PM 6:30 PM 8 Loza Arenas, Gustavo
CIS  030  83   L LAB FOR CIS 130 S 12:30 PM 2:30 PM 8 Marroquin, Andres
CIS  083  85   L Lab for CIS 328 T 5:00 PM 6:30 PM 8 Torres, Rafael
CIS  110  85 OBJECT ORIENTED PROGRAMMING I F 6:30 PM 9:50 PM 8 Lopez, Ludwin
CIS  115  85 SPREADSHEETS FOR BUSINESS F 6:00 PM 9:20 PM 8 Roldan, Juan
CIS  130  80 MICROCOMPUTERS HARDWARE SYSTEMS S 9:00 AM 12:20 PM 8 Marroquin, Andres
CIS  217  85 NETWORK CONCEPTS H 6:30 PM 9:50 PM 8 Yataco, Javier
CIS  240  85 DATABASE CONCEPTS M 6:00 PM 9:20 PM 8 Marroquin, Andres
CIS  328  85 NETWORK SYSTEMS SECURITY T 6:30 PM 9:50 PM 8 Torres, Rafael
CRJ  201  85 CRIMINAL JUSTICE IN THE U.S. H 6:00 PM 9:20 PM 8 Marshall, Foster
CRJ  205  85 CORRECTIONS SYSTEMS & SERVICES H 6:00 PM 9:20 PM 8 Rodriguez, Artemio
CRJ  211  85 JUVENILE JUSTICE W 6:30 PM 9:50 PM 8 –, CANCELLED
ECE  101  85 INTRO TO EARLY CHILDHOOD EDUCATION F 6:00 PM 9:20 PM 8 De La Pena, Alejandra
ECE  210  85 MATH & SCI ACTIV FOR YOUNG CHILD H 6:00 PM 9:20 PM 8 Mester, Antuanette
ECE  215  85 INFANTS, TODDLERS, AND CAREGIVERS F 6:00 PM 9:20 PM 8 Resendez, Adriana
ECE  221  83 THE EXCEPTIONAL CHILD S 12:30 PM 3:50 PM 8 Araya, Grace
ECE  225  80 LANG ACQUIS & ART FOR YOUNG CHILD S 9:00 AM 12:20 PM 8 Mester, Antuanette
ECE  227  85 PLAN ADM & SUPERVN EARLY M 6:00 PM 9:20 PM 8 Mester, Antuanette
ECE  228  85 CHILD, FAMILY AND COMMUNITY F 6:00 PM 9:20 PM 8 Mester, Antuanette
ECE  232  83 EARLY CHILDHOOD PRACTICUM S 12:30 PM 3:50 PM 8 Mester, Antuanette
ECO  102  85 PRINCIPLES OF MICROECONOMICS T 6:00 PM 9:20 PM 8 AlSafadi, Medhat
ENG  011  80   L LAB FOR ENG 101 T 9:30 AM 12:50 PM 8 Jovcic, Milan
ENG  011  85   L LAB FOR ENG 101 T 6:00 PM 9:20 PM 8 Kamaeva-Gould, Rashida
ENG  014  80   L LAB FOR ENG 104 H 9:30 AM 12:50 PM 8 Jovcic, Milan
ENG  014  85   L LAB FOR ENG 104 H 6:00 PM 9:20 PM 8 Kamaeva-Gould, Rashida
ENG  015  80   L LAB FOR ENG 105 T 9:30 AM 12:50 PM 8 Voltchek, Elena
ENG  015  85   L LAB FOR ENG 105 T 6:00 PM 9:20 PM 8 Steffens, Miranda
ENG  019  80   L LAB FOR ENG 109 H 9:30 AM 12:50 PM 8 Plaza, Elisa
ENG  019  85   L LAB FOR ENG 109 H 6:00 PM 9:20 PM 8 Golub, Victoria
ENG  101  80 BASIC/INTER READING WRITING & GRAM M 9:30 AM 12:50 PM 8 Jovcic, Milan
ENG  101  85 BASIC/INTER READING WRITING & GRAM M 6:00 PM 9:20 PM 8 Kamaeva-Gould, Rashida
ENG  104  80 BASIC ORAL COMMUNICATION W 9:30 AM 12:50 PM 8 Jovcic, Milan
ENG  104  85 BASIC ORAL COMMUNICATION W 6:00 PM 9:20 PM 8 Kamaeva-Gould, Rashida
ENG  105  80 INTERMEDIATE READING AND WRITING M 9:30 AM 12:50 PM 8 Voltchek, Elena
ENG  105  85 INTERMEDIATE READING AND WRITING M 6:00 PM 9:20 PM 8 Steffens, Miranda
ENG  108  80 INTERMEDIATE ENGLISH GRAMMAR H 9:30 AM 12:50 PM 8 Voltchek, Elena
ENG  108  85 INTERMEDIATE ENGLISH GRAMMAR H 6:00 PM 9:20 PM 8 Steffens, Miranda
ENG  109  80 ADVANCE READING,WRITING & GRAMMAR T 9:30 AM 12:50 PM 8 Plaza, Elisa
ENG  109  85 ADVANCE READING,WRITING & GRAMMAR T 6:00 PM 9:20 PM 8 Golub, Victoria
ENG  160  80 COMPOSITION I T 9:30 AM 12:50 PM 8 Bogdanich, Lana
ENG  160  85 COMPOSITION I M 6:00 PM 9:20 PM 8 Zaladonis, Michelle
ENG  162  80 COMPOSITION II T 9:30 AM 12:50 PM 8 Brown, Elizabeth
ENG  162  85 COMPOSITION II T 6:00 PM 9:20 PM 8 Brown, Elizabeth
ENG  165  80 SPEECH W 9:30 AM 12:50 PM 8 Golub, Victoria
ENG  165  85 SPEECH W 6:00 PM 9:20 PM 8 Bogdanich, Lana
HIS  105  80 SURVEY OF US HIST FROM 1865 TO PRE F 9:30 AM 12:50 PM 8 Wonderlich, Christopher
HIS  105  85 SURVEY OF US HIST FROM 1865 TO PRE F 6:00 PM 9:20 PM 8 Lopez, Alberto
HUM  205  85 HISTORY AND APPRECIATION OF ART M 6:00 PM 9:20 PM 8 Dorantes, Raul
MAT  101  80 ELEMENTARY MATHEMATICS F 9:30 AM 12:50 PM 8 Lara, Jose
MAT  101  81 ELEMENTARY MATHEMATICS F 9:30 AM 12:50 PM 8 Luis, Hector
MAT  101  85 ELEMENTARY MATHEMATICS W 6:00 PM 9:20 PM 8 Restrepo, Leo
MAT  112  80 INTERMEDIATE ALGEBRA F 9:30 AM 12:50 PM 8 Lara, Jose
MAT  112  81 INTERMEDIATE ALGEBRA F 9:30 AM 12:50 PM 8 Luis, Hector
MAT  112  85 INTERMEDIATE ALGEBRA W 6:00 PM 9:20 PM 8 Restrepo, Leo
MAT  225  80 INTRODUCTORY STATISTICS T 9:30 AM 12:50 PM 8 Oh, Shukmei
MTL  001  83 MATHEMATICS TUTORING LAB F 12:50 PM 2:20 PM 8 –, Not Assigned
MTL  001  88 MATHEMATICS TUTORING LAB W 4:30 PM 6:00 PM 8 –, Not Assigned
PHI  220  85 ETHICS H 6:00 PM 9:20 PM 8 Helgeson, Jeff
PHY  103  85 INTRODUCTION TO EARTH SCIENCE W 6:00 PM 9:20 PM 8 Fleet, F. Roy
PSY  101  80 GENERAL PSYCHOLOGY W 9:30 AM 12:50 PM 8 Moore, Ralph
PSY  101  85 GENERAL PSYCHOLOGY W 6:00 PM 9:20 PM 8 Rodriguez Silveira, Miladys
PSY  210  85 CHILD PSYCHOLOGY M 6:00 PM 9:20 PM 8 Rodriguez Silveira, Miladys
PSY  234  85 ABNORMAL PSYCHOLOGY T 6:00 PM 9:20 PM 8 Dabney, Corey
PSY  238  85 SOCIAL PSYCHOLOGY W 6:00 PM 9:20 PM 8 Everett, Llashe-Kaye
SOC  101  80 INTRODUCTION TO SOCIOLOGY S 9:00 AM 12:20 PM 8 Castro, Mary
SPA  222  80 HISPANIC-AMERICAN EXP THROUGH LIT W 9:30 AM 12:50 PM 8 Dorantes, Raul
SPA  222  85 HISPANIC-AMERICAN EXP THROUGH LIT W 6:00 PM 9:20 PM 8 Ferrer, Alejandro
SWK  200  85 INTRODUCTION TO SOCIAL WORK T 6:00 PM 9:20 PM 8 Torres, Noe
SWK  315  85 HBSE I M 6:00 PM 9:20 PM 8 Frost, Sheila
SWK  410  85 PRACTICE I M 6:00 PM 9:20 PM 8 Pantell, Marcia